نصب وینچ روی پاترول

انگیزه خرید ماشین 4WD

بعد از چند سفر که به طبیعت داشتم ، بر آن شدم تا یک ماشین 4WD بخرم و بتوانم با آن شروع به سفرهای تحقیقاتی و ماجراجویانه کنم. از این رو پس از تحقیقات و مطالعات فراوان و بازدید از انجمن های خودروهای شاسی بلند، به این نتیجه رسیدم بهترین گزینه برای من نیسان پاترول 4 درب 6 سیلندر با گیربکس اصلی می باشد. هم از نظر قدرت ، شاسی و کمک بسیار قوی است و هم از نظر قیمت هم متوسط می باشد. ضمنا اگر تغییراتی برروی آن بدهم (نصب وینچ ) یا در جریان سفرها آسیبی به آن وارد شود از نظر مالی اهمیت چندانی نداشته باشد، و خودمونی بگم زیاد دلم نسوزه و هر جایی دلم خواست باهاش برم!

خرید ماشین و تجهیز آن

بعد از یکی دو روز گشت و گزار الحمدلله ماشین خریداری شد ، به همراه دوستم که سابقه بیشتری روی ماشینهای دو دیفرانسیل داشته و دارد شروع به تکمیل امکانات برای ماشین کردم. از جمله : خرید لاستیک های نو – اینورتر برای تولید برق 220 ولت – کمپرسور باد و لوازم پنچرگیری – وینچ ، قرقره ، انواع کرپی ، سیم بکسل و شگن و …. و مراحل تجهیز را شروع کردیم .

از جمله : خرید لاستیک های نو – اینورتر برای تولید برق 220 ولت – کمپرسور باد و لوازم پنچرگیری – وینچ ، قرقره ، انواع کرپی ، سیم بکسل و شگن و …. و مراحل تجهیز را شروع کردیم .

وینچ چیست و چه کاربردی دارد؟

وینچ به وسیله ایی کشنده که سیم داشته باشد، می گویند. اساس کار وینچ اتصال به نقطه ای و کشیدن جسم به سمت خود است. البته این تعریف ساده و ابتدایی آن است. وینچ در جلو و عقب خودرو قرار می گیرد. از قرقره، موتور برقی (و یا اتصالات گاردان) ، قلاب مربوطه و گیربکس تشکیل شده است. هنگامی که خودروهای دو دیفرانسیل در باتلاق ها، مسیرهای شنی و آب گیرها، گیر می کنند، به کمک وینچ از این حالت رها می شوند.

انواع وینچ

با توجه به عاملی که نیروی گرداننده را تامین می کند اشکال  مختلفی دارد:

وینچ برقی :

یک الکتروموتور نیروی گرداننده این سیستم را تامین می­کند. حتی اگر خودرو خاموش باشد تا زمانی که باتری خودرو تمام نشده این وسیله کار می کند. وینچ های برقی در اکثر اوقات بر روی شاسی خودرو و یا سپر متصل می شوند.( توصیه می کنیم آن را بر روی شاسی نصب کنید؛ چرا که در خودروهای دو دیفرانسیل شاسی مستحکم ترین محل به شمار می آید.) نکته حائز اهمیت در وینچ های برقی میزان توان است. در همه ی وینچ های برقی عددی بر روی محصول درج شده است. فرض کنید بر روی آن عدد ۵۰۰۰ نوشته شده باشد. این ۵۰۰۰ یعنی ۵۰۰۰پوند و هر پوند معادل ۶/۴۵۳ گرم است. پس در این صورت این وسیله می تواند خودرویی با وزن ۵۰۰۰ پوند یا ۲۲۶۸ کیلوگرم را جابجا کند. پس نیاز است در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشد و وزن خودرو را در نظر بگیرید.

وینچ هیدرولیک :

در این مدل نیرو گرداننده توسط پمپ هیدرولیکی، که حرکت خود را از گیربکس کمک یا هرزه گرد متصل به آن می گیرد، تامین می شود و باعث به حرکت درآوردن وینچ می گردد. در این مدل به جای موتور الکتریکی، دو لوله رفت و برگشت دارد و به نسبت وینچ برقی توانمند تر است.

وینچ گاردانی :

نیروی خود را، از یک گاردان تأمین می کند. این مدل را بر روی کامیون ها و بعضی از خودرو های دو دیفرانسیل نصب می کنند. اگر وینچ گاردانی روی خودرو نصب باشد در هنگام کار کردن آن خودرو دنده می خورد ولی حرکت نمی کند بلکه تمام فشار بر روی وینچ وارد می شود و به چرخ نیرویی وارد نمی شود و این وینچ است که خودرو را به حرکت در می آورد. قدرت این مدل بسیار بیشتر از دو مدل دیگر است. ولی در صورت خاموش شدن خودرو کار نمی کند.

دستی :

در این مدل موتوری برای به حرکت در آوردن وینچ نیست و عامل حرکت نیروی دست انسان است یعنی به صورت دستی کار می کند.

بادی :

در این مدل نیروی لازم برای حرکت از هوای فشرده یک کمپرسور هوا تامین میشود.

در ادامه به تصاویری که در حین نصب وینچ گرفتم توجه فرمایید.

مراحل نصب وینچ

ابتدا گارد ، سپر ، پلاک و سایر متعلقات را باز کردم و سر شاسی ها رو آماده کار کردم.

نصب صفحه ستون روی شاسی پاترول جهت نصب وینچ
نصب وینچ روی پاترول

بعد یک صفحه ستون را به صورتی طراحی کردم که به شاسی ها با پیچ وصل شده و به هیچ عنوان به شاسی جوش ندادم

نصب وینچ 3.5 تن روی شاسی نیسان پاترول

پس از ساخت صفحه ستون پایه وینچ ، محل قرارگیری پیچ های گارد و سپر را سوراخ کاری کردم و یک بار کلیه متعلقات را برای تست سوارکردم ، البته بعد از بستن بیس وینچ ، سپر پاترول کمی بیرون تر از حالت استاندارد ایستاده بود که الحمدلله با نصب گارد این مساله به چشم نمی آمد.

نصب وینچ برقی روی شاسی نیسان پاترول
نصب وینچ 3.5 تن روی شاسی نیسان پاترول

در آخرین مرحله دوباره متعلقات رو بازکردم و در کارگاه دوستم شروع به رنگ آمیزی کردیم .

پس از رنگ آمیزی ، نهایتا روی ماشین سوار کرده و مشغول سیم کشی شدیم البته این نکته رو بگم ، وینچ های مکانیکی هم وجود داردکه به سیستم محرکه موتور وصل می شود ولی متاسفانه آنها هنگامی که موتور خاموش می شود مثلا در رودخانه یا موقعی که ماشین چپ شده باشد قابل استفاده نخواهد بود.

وینچی که من استفاده کردم مدل 10000 با قدرت 4500 کیلوگرم می باشد

جدول محاسبه متراژ سیم بکسل و قدرت وینچ
نصب وینچ روی شاسی نیسان پاترول
آفرود با نیسان پاترول در کویر مرکزی
آفرود در کویر مرکزی

1 دیدگاه دربارهٔ «نصب وینچ روی پاترول»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + هفده =

پیمایش به بالا