عیب یابی کابل فشار ضعیف

عیب یابی کابل فشار ضعیف

مراحل عیب یابی و رفع اتصالی از کابل 380 ولت قسمت غربی ساختمان آموزش و پرورش منطقه 3 تهران

پس از اتصالی بوجود آمده در یکی از خطوط توزیع در محل کار اینجانب و شکافتن سربندی ها و تست مقاومتی ، به این نتیجه رسیدم که کابل در زیر زمین دچار سوختگی و اتصال شده و اصطلاحا short شده .

با توجه به اینکه سطح آبهای زیر زمینی در محوطه شمالی نزدیک به تابلو برق بسیار بالا هست و حدود 60 سانتی متری  کاملا آب وجود دارد بیشتر به اتصالی در حوالی پست مشکوک شدم.

ولی چون از آخرین باری که بدلیل گودبرداری توسط لودر مجبور به مفصل زدن 2 خط شده بودم بیش از 8 سال می گذشت و مسیر را به خوبی به یاد نمی آوردم ریسک حفاری کور را نپذیرفتم، لذا دنبال راهکار جامع تری بودم.

برحسب اتفاق در سالهای گذشته دستگاه ردیاب اتصالی کابل را دیده بودم و بلافاصله بدنبال چنین سیستمی گشتم و پس از تماس با شرکتهای خصوصی در تهران و شهرستانها متوجه شدم دستگاه آنان شبیه میگر عمل می کند و فقط متراژ خرابی را می دهد (آن هم اگر دقیق باشد) فلذا شما باید مسیر دقیق کابل را بدانید و برحسب متراژ حفاری کنید.

جستجو برای دستگاه اتصالی یاب

پس از جستجو و کاملا بطور اتفاقی با حوادث اداره برق تماس گرفتم و پس از بازدید کارشناسان آنها اعلام کردند که مشکل داخلی هست و باید از منطقه در خواست دستگاه عیب یاب کنید.

منطقه برق ما بیهقی هست و حوادث آن در یوسف آباد و میدان سید جمال ، جنب کلانتری واقع شده . پس از مراجعه متوجه شدیم اداره برق در قبال در یافت هزینه دستگاه عیب یاب را در اختیار قرار می دهد.

در اینجا لازم هست بگم پرسنل منطقه برق بیهقی بسیار انسانهای خوب و شریفی بودند و برخلاف سایر ادارات خیلی انسانهای موجهی بودند و نهایت همکاری را با ما داشتند.

پس از واریز مبلغ ششصد هزار تومان (البته به ما تخفیف قابل ملاحظه ای دادند) به حساب اداره برق ، دستگاه و کارشناس همان روز و همان ساعت برایمان ارسال شد و پس از گذشت 4 ساعت (بدلیل گستردگی چندین هکتاری محل کاربنده) نقطه اتصالی در مکانی غیر قابل باور پیدا شد.

اما این دستگاه چه بود و چگونه کار می کرد؟

این دستگاه محصول کشور آلمان بوده و به روشهای مختلفی از جمله ولتاژ و سیگنال می تواند عیب یابی ، مسیریابی و حتی تست از وضعیت موجود کابل بگیرد. بدین صورت که دو انبر دستگاه یکی به نول و دیگری به یکی از فازها وصل شد. حود دستگاه نیاز به تغذیه دارد که از طریق سیم سیار یا ژنراتور داخل ماشین تامین می شود و ولتاژ DC حدود 6 الی 7 کیلو ولت بصورت پریودیک و ضربه ای به کابل وارد می کند و اپراتور هم با دستگاه ردیاب شروع به دنبال کردن صدای ضربات می کند و در محل اتصالی یا پارگی چون صدا راحت تر متصاعد می شود میتوان محل مورد نظر را پیداکرد.

عیب یابی کابل فشار ضعیف
تصویر فوق مربوط به آقای نوبختی کارشناس محترم اداره برق در حال ردیابی محل اتصالی می باشد.

حفاری جهت کابل برق
اقدام به حفاری پس از پیدا شدن محل اتصالی

پس از نقطه یابی شروع به حفاری و مفصل بندی کردیم 

مفصل بندی کابل برق

با توجه به گستردگی فضا و پیدا شدن اتصالی در مکانی دور از انتظار ما که واقعا به معجزه بیشتر شبیه بود مجددا کابل 35 + 75*3 به متراژ حدود 400 متر برای اداره من زنده شد که با حسابی سرانکشتی مبلغی در حدود 500 میلیون تومان صرفه جویی به همراه داشت که پس از الطاف خداوند متعال این موفقیت به دلیل همکاری پرسنل خوب و زحمتکش اداره برق علی الخصوص جناب آقایان دولتی و نوبخت و تیم ایشان بود.

3 دیدگاه دربارهٔ «عیب یابی کابل فشار ضعیف»

    1. دنیا بسیار کوچک هست ، کی باورش میشد که روزی پسر آقای نوبخت سایت من را مطالعه کند ! بسیار خوشبختم و برای شما و پدر گرامیتان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم .

  1. امیر دانا

    انسانهای شریف.کاربلدودرستکار کم نیستند فقط باید پیداشون کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

پیمایش به بالا