خانه > سفر > سفر به فرانسه از فرودگاه سوئیس در ایام کرونا
سفر به اروپا در کرونا

سفر به فرانسه از فرودگاه سوئیس در ایام کرونا

باتوجه به قولی که به پسرهام داده بودم جهت سفر هوایی به اروپا و همچنین فرارسیدن تاریخ ابطال ویزای شینگن برنامه این سفر خانوادگی در مدت 1 هفته ریخته شد.

به همین منظور بلیط رفت و برگشت از تهران به سوئیس را از هواپیمائی پگاسوس برای 4 نفر در مسیر رفت و برگشت و به مدت 10 روز به مبلغ کل 650 یورو گرفتم.

ضمنا تست PCR COVID-19 رو هم از آزمایشگاه کیوان در خ عباس آباد تقاطع ولیعصر (عج) گرفتیم . از چند شرکت هواپیمائی پرسیدیم و آنها این آزمایشگاه را تایید کردند.

روز جمعه ساعت 12 شب با اسنپ به فرودگاه امام خمینی رفتیم . ساعت 2 بامداد گیت بازشد و برای دریافت کارت پرواز به گیت مراجعه کردیم . (متاسفانه Online Checking در فرودگاه امام خمینی برای کلیه پروازها قابل قبول نیست) .

مامور هواپیمائی پگاسوس شروع به نگاه کردن به ویزای ما و پرسیدن سوالات عجیب و غریب در خصوص اقامت و ویزای دانشجوئی کرد و در واقع به ما گیر داد که ، در این شرایط کرونا هدف از سفر شما جیست ؟! و سفر توریستی توجیهی ندارد.

در واقع ایشان می گفتند با ویزای تایپ C احتما اجازه پرواز نخواهید داشت . پس از مدتی معطلی و جستجو در سیستم کامپیوترش گفت : “چیزی در خصوص امکان ورود به شینگن با ویزای تایپ C در بولتن نوشته نشده است و باید از فرودگاه مقصد استعلام بگیرد”.

بنابراین شروع کرد به گرفتن عکس از ویزاهای ما با گوشی موبایل و ما را از صف خارج کرد .

تصاویر را ارسال کرد و منتظر نتیجه ماندیم.

لحظات نفس گیری بود ، نگاه به چهره بچه ها می کردم و نگرانی و نا امیدی را در صورت آنها می دیدم ولی امیدم به خدا را ازدست نمی دادم و همچنان منتظر بودم.

چرا که خرید بلیط را با این قیمت مناسب و زمان محدود به خدا واگذار کرده بودم و واقعا خدا خودش مقدمات این سفر را برای ما مهیا کرد . اینطوری که ما در مدت چند روز تصمیم به سفر می گیریم واقعا کسی به شهرستان هم نمی رود!!!

بعد از حدود 10 الی 15 دقیقه ایشون برگشت و گفت تست کرونا همراه دارید ؟ من جواب مثبت دادم و ایشان تست ها را گرفت و با خودش برد.

چند دقیقه بعد برگشت و در کمال نا امیدی گفت سفر بلامانع هست و فرودگاه بازل سوئیس شما رو تایید کرده است و ما را به باجه گیت هدایت کرد.

پس از گرفتن کارتهای پرواز و تحویل بارها به سمت پاسپورت کنترل رفتیم.

البته یک استرس دیگر هم قبل از این بهمون وارد شده بود . که لازم دونستم بگم برای تجربه دیگران لازمه :

من مقدار حدود 35 کیلو پسته درجه 1 برای یکی از دوستان در اروپا داشتم می بردم و همان دم درب ورودی مامور گمرک که پشت دستگاه Xray نسشته بود بلافاصله متوجه پسته شد و سریع گفت چند نفر هستید ؟؟
من هم گفتم ما 4 نفر هستیم و مگر نفری 10 کیلو مجاز نیست ؟

ایشون با لحن تندی گفتند این اطلاعات رو چه کسی به شما داده ؟؟ من هم سریع باب شوخی را باز کردم و گفتم فروشنده های سود جو ، بدلیل منفعت شخصی این اطلاعات رو میدن و…. خلاصه تونستم با خنده و خواهش از اون مرحله رد بشم.

قبل از مراجعه به پاسپورت کنترل برای پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق کیوسک های تعبیه شده اقدام کردیم .

پس از پرداخت دستگاه اعلام کرد که در پلیس گذرنامه دیگر نیازی به ارائه فیش پرینت دستگاه نیست و آنها به صورت آنلاین از واریزی ما مطلع می شوند.

از آنجایی که هر سیستم جدیدی مکافات خوش رو داره چندبار در صف ایستادیم و به مامور گذرنامه رسیدیم و ایشون گفت هنوز پرداختی شما در سیستم نیست و باید 15 دقیقه صبر کنید و دباره برگشتیم ته صف !!!!

بلاخره پس از درج مهر خروج وارد سالن ترانزیت شدیم و بعد از این استرس شدید نفس راحتی کشیدیم.

نهایتا ساعت 4 بامداد سوار هواپیما شده و به سمت فرودگاه صبیحا در استانبول پرواز کردیم.

ساعت 7 صبح به استانبول رسیدیم و آنجا حدود 4 ساعت ترانزیت داشتیم.

در این مدت در کافه ای مشغول صرف صبحانه شدیم.

ساعت 9:30 اطلاعات گیت خروجی برروی مانیتور پروازهای خروجی ظاهر شد و گیت 302A که در طبقه همکف بود به مقصد بازل بازشد.

مدت پرواز از تهران تا استانبول 3:20 دقیقه و از استانبول تا بازل 3:10 دقیقه هست.

ما خوشبختانه اتفاقی اولین نفر جلوی گیت بودیم و به تدریج مسافران پشت سر ما صف ایستادند .

مامور کنترل پاسپورت مجددا مثل ایران ویزاهای ما رو دید و گفت امکان سفر به اروپا ندارید ، و هدف از سفر شما چیست ؟!!

من بهشون شرایط رو توضیح دادم و گفتم در تهران در خصوص ما از سوئیس استعلام شده و نتیجه مثبت بوده .

القصه ایشون هم که اینگار فهمیده بود باید چ کار مند شروع کرد به عکس گرفتن از ویزاهای ما و پرسیدن آدرس محل اقامت نا در اروپا و از همه مهمتر گرفتن برگه های تست کوید که نباید بیش از 72 ساعت از زمانش گذشته باشه.

ملت هم پشت سرما علاف شده بودند . بلاخره بعد از کلی دلهره و معطلی ما و کل صف مسافرا اجازه خروج از ترکیه رو هم به ما داند.

وارد هواپیمای استانبول به بازل شدیم .

در طول پرواز و حدودا بالای آسمان اتریش کمی وضع جوی هوا خراب شد که مجبور به بستن کمربندها شدیم ولی خداروشکر مشکل حادی ایجاد نشد.

ساعت 12 ظهر بلاخره به فرودگاه سوئیس رسیدیم .

در فرودگاه بازل فاصله گذاری اجتماعی شده بود و همه را در یک صف با فاصله زیاد و برگه تست کوید به دست به خط کردند.

بازهم در پاسپورت کنترل آنجا حساسیت روی ما زیاد شد و کلی معطل شدیم تا بلاخره وارد اروپا شدیم.

مامور گمرک آنجا سریعا از من سوال کرد چیز ممنوعی نداری که بخواهی اظهار کنی ؟ و بلافاصله گفت سیگار همراه نداری ؟

من که تجربه داشتم و می دانستم با اینها فقط باید صادق بود گفتم چرا ولی به تعداد مجاز .

به نشانه رضایت و تایید سری تکان داد و گفت چیز دیگری چی ؟ من گفتم مقداری هم آجیل و پسته برای سوغات آورده ام .

البته فکر کنم هنگام خروج باز از هواپیما تو دستگاه دیده بود و ما رو نشون کرده بود ببینه ما چ جوابی بهش میدیم . تا دید من بدون استرس و در عین خونسردی با صداقت جواب دادم به ما گفت بفرمائید و اصلا بارهای ما رو نگشت.

در فرودگاه من یک ماشین برای مدت 10 روز اجاره کرده بودم که برای تحویل گرفتن اون رفتیم که متاسفانه بدلیل کرونا و تعداد ما که 4 نفر بودیم و همچنین مشکل در کارت اعتباری من بهانه آورد که شما باید ماشین بزرگ بگیرید که به جای 120 یورو باید 400 یورو میدادم . من هم باهاش دعواکردم و نهایتا دست خالی برگشتیم .

مجبور شدم به یکی از دوستان زنگ بزنم که بیاد فرودگاه دنبال ما و مارو ببره.

قبلا در مورد فرودگاه بازل توضیح دادم در عکس ببینید اینطرف نرده ماشینها پلاک فرانسه هستند و آن طرف پلاک سوئیس

از اونجایی که واقعا من کارها رو به خدا واگذار می کنم ، بعدا متوجه شدم اگر ماشین می گرفتم بدلیل قرنطینه ای که در سفر به اروپا علی الخصوص فرانسه بود عملا امکان گشت و گذار در اروپا را نداشتم و بی خودی باید 10 روز هزینه ماشین پارک شده را فقط پرداخت می کردم.

در فرانسه فروشگاهها ساعت 10 صبح باز می شدند تا ساعت 12 و بعد از ظهر هم 14 تا 18 . بعد از ساعت 18 هم هرکسی تو خیابون بود جریمه می شد . (فرد جریمه می شد نه ماشین )

مثلا خودرو با 4 سرنشین 4 نفر جریمه می شدند.

در واقع مثل ژاپن شده بود بعد از ساعت 6 کشور خاموش می شد و هیچ کسی در شهر نبود و خیلی دق بود.

به همین منوال کمی در چند شهر فرانسه اعم از Dole , Dijon و … چرخیدیم تا به روز برگشت نزدیک شدیم .

متوجه شدیم که برای بازگشت هم باید تست کرونای 72 ساعته داشته باشیم . دنبال این بودیم که ببنیم کجا باید تست بدیم که دیدم داروخانه نزدیک محل اقانت ما روی شیشه نوشته بود تست Covid

به آنجا مراجعه کردیم و پاسپورتها را تحویل دادیم (شنیده بودیم در شهر بزرگ نزدیک تست کرونا مجانی هست) . خانمی که برای تست لباس مخصوص پوشیده بود آمد و پرسید اول کی تست میده که خانم و پسر کوچک من با ایشان رفتند و بعد از چند دقیقه بعد از گرفتن تست برگشتند .

متصدی داروخانه گفت نفری 35 یورو باید پرداخت کنید که جمعا برای 4 نفر میشه 140 یورو.

من بهشون گفتم ما توریست هستیم و این رقم برای ما زیاده ، ضمن اینکه بیمه مسافرتی هم داریم.

گفت بیمه رو ببینم ، من بیمه نامه را نشان دادم و ایشون گفت ما از این سر در نمیاریم به ما پرداخت کنید و برید ایران و پول رو از انها پس بگیرید.

من ار همونجا بلافاصله با بیمه تماس گرفتم و ایشون طبق معمول همه بیمه ها فرمودند تست کرونا تحت پوشش نیست و اگر شما بستری بشی بدلیل بیماری و در بیمارستان از شما تست بگیرند ما پرداخت می کنیم ولی برای سفر ما هزینه ای نمی دهیم و همانطور که انتظار می رفت ، بیمه نکرد حمایت !!!!

من که تقریبا اخلاق خارجی ها دستم اومده گفتم که بقیه تست نمی دهیم و تست همسر و پسر کوچکم رو هم کنسل کن !!!

ایشون گفت نمیتونم و کیت تست رو باز کردم .

یک اتفاق نادر در اون لحظه افتاد ، اون خانوم که اصرار ما رو دید شروع به زنگ زدن به بیمه اجتماعیشون کرد . فرض کنید مثلا زنگ زد تامین اجتماعی و شرایط ما رو توضیح داد و گفت توریست ها برای برگشت به کشورشان آمدند که تست کرونا بدهند و میگن هزینه هم نمیتونن پرداخت کنند .

در کمال تعجب بیمه گفت کارشون رو رایگان انجام بدین ما پول رو به حساب داروخانه واریز می کنیم.

پیش خودم گفتم ببین چطوری در کشور غریبه به توریست احترام میگذارند و بایک تلفن بدون هیچ بروکراسی اداری توسط شرکت بیمه یک خارجی غریبه رو تحت پوشش قرار می دهند !!

خلاصه من و پسرم هم رفتیم و تست دادیم و با برگه های تست برگشتیم خانه.

شب تلویریون آقای مکرون رو نشون داد و گفت کشور فرانسه پس فردا قرنطینه کامل میشه و تمام مرزها بسته میشه .

یعنی من اگر بلیط برای چند روز دیگه داشتم یا حتی بلیطم را کنسل می کردم یا زمانش رو عقب می انداختم مهمان دولت فرانسه بودم و اونجا در واقع گیر می اوفتادم !!!

خارج از شوخی سر بزنگاه در ایام کرونا با ویزای توریستی رفتیم اروپا و برگشتیم ایران و پشت سرما هم درهای اروپا بسته شد.

همچنین ببینید

سفرنامه ژاپن

شروع به سفر پس از مطلبی که درخصوص دریافت ویزا نوشتم، اکنون چگونگی آغاز سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =