سفر به اروپا در کرونا

سفر به فرانسه از فرودگاه سوئیس در ایام کرونا

باتوجه به قولی که به پسرهام داده بودم جهت سفر هوایی به اروپا و همچنین فرارسیدن تاریخ ابطال ویزای شینگن برنامه این سفر خانوادگی در مدت 1 هفته ریخته شد.

به همین منظور بلیط رفت و برگشت از تهران به سوئیس را از هواپیمائی پگاسوس برای 4 نفر در مسیر رفت و برگشت و به مدت 10 روز به مبلغ کل 650 یورو گرفتم.

ضمنا تست PCR COVID-19 رو هم از آزمایشگاه کیوان در خ عباس آباد تقاطع ولیعصر (عج) گرفتیم . از چند شرکت هواپیمائی پرسیدیم و آنها این آزمایشگاه را تایید کردند.

روز جمعه ساعت 12 شب با اسنپ به فرودگاه امام خمینی رفتیم . ساعت 2 بامداد گیت بازشد و برای دریافت کارت پرواز به گیت مراجعه کردیم . (متاسفانه Online Checking در فرودگاه امام خمینی برای کلیه پروازها قابل قبول نیست) .

مامور هواپیمائی پگاسوس شروع به نگاه کردن به ویزای ما و پرسیدن سوالات عجیب و غریب در خصوص اقامت و ویزای دانشجوئی کرد و در واقع به ما گیر داد که ، در این شرایط کرونا هدف از سفر شما جیست ؟! و سفر توریستی توجیهی ندارد.

در واقع ایشان می گفتند با ویزای تایپ C احتما اجازه پرواز نخواهید داشت . پس از مدتی معطلی و جستجو در سیستم کامپیوترش گفت : “چیزی در خصوص امکان ورود به شینگن با ویزای تایپ C در بولتن نوشته نشده است و باید از فرودگاه مقصد استعلام بگیرد”.

بنابراین شروع کرد به گرفتن عکس از ویزاهای ما با گوشی موبایل و ما را از صف خارج کرد .

تصاویر را ارسال کرد و منتظر نتیجه ماندیم.

لحظات نفس گیری بود ، نگاه به چهره بچه ها می کردم و نگرانی و نا امیدی را در صورت آنها می دیدم ولی امیدم به خدا را ازدست نمی دادم و همچنان منتظر بودم.

چرا که خرید بلیط را با این قیمت مناسب و زمان محدود به خدا واگذار کرده بودم و واقعا خدا خودش مقدمات این سفر را برای ما مهیا کرد . اینطوری که ما در مدت چند روز تصمیم به سفر می گیریم واقعا کسی به شهرستان هم نمی رود!!!

بعد از حدود 10 الی 15 دقیقه ایشون برگشت و گفت تست کرونا همراه دارید ؟ من جواب مثبت دادم و ایشان تست ها را گرفت و با خودش برد.

چند دقیقه بعد برگشت و در کمال نا امیدی گفت سفر بلامانع هست و فرودگاه بازل سوئیس شما رو تایید کرده است و ما را به باجه گیت هدایت کرد.

پس از گرفتن کارتهای پرواز و تحویل بارها به سمت پاسپورت کنترل رفتیم.

البته یک استرس دیگر هم قبل از این بهمون وارد شده بود . که لازم دونستم بگم برای تجربه دیگران لازمه :

من مقدار حدود 35 کیلو پسته درجه 1 برای یکی از دوستان در اروپا داشتم می بردم و همان دم درب ورودی مامور گمرک که پشت دستگاه Xray نسشته بود بلافاصله متوجه پسته شد و سریع گفت چند نفر هستید ؟؟
من هم گفتم ما 4 نفر هستیم و مگر نفری 10 کیلو مجاز نیست ؟

ایشون با لحن تندی گفتند این اطلاعات رو چه کسی به شما داده ؟؟ من هم سریع باب شوخی را باز کردم و گفتم فروشنده های سود جو ، بدلیل منفعت شخصی این اطلاعات رو میدن و…. خلاصه تونستم با خنده و خواهش از اون مرحله رد بشم.

قبل از مراجعه به پاسپورت کنترل برای پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق کیوسک های تعبیه شده اقدام کردیم .

پس از پرداخت دستگاه اعلام کرد که در پلیس گذرنامه دیگر نیازی به ارائه فیش پرینت دستگاه نیست و آنها به صورت آنلاین از واریزی ما مطلع می شوند.

از آنجایی که هر سیستم جدیدی مکافات خوش رو داره چندبار در صف ایستادیم و به مامور گذرنامه رسیدیم و ایشون گفت هنوز پرداختی شما در سیستم نیست و باید 15 دقیقه صبر کنید و دباره برگشتیم ته صف !!!!

بلاخره پس از درج مهر خروج وارد سالن ترانزیت شدیم و بعد از این استرس شدید نفس راحتی کشیدیم.

نهایتا ساعت 4 بامداد سوار هواپیما شده و به سمت فرودگاه صبیحا در استانبول پرواز کردیم.

ساعت 7 صبح به استانبول رسیدیم و آنجا حدود 4 ساعت ترانزیت داشتیم.

در این مدت در کافه ای مشغول صرف صبحانه شدیم.

ساعت 9:30 اطلاعات گیت خروجی برروی مانیتور پروازهای خروجی ظاهر شد و گیت 302A که در طبقه همکف بود به مقصد بازل بازشد.

مدت پرواز از تهران تا استانبول 3:20 دقیقه و از استانبول تا بازل 3:10 دقیقه هست.

ما خوشبختانه اتفاقی اولین نفر جلوی گیت بودیم و به تدریج مسافران پشت سر ما صف ایستادند .

مامور کنترل پاسپورت مجددا مثل ایران ویزاهای ما رو دید و گفت امکان سفر به اروپا ندارید ، و هدف از سفر شما چیست ؟!!

من بهشون شرایط رو توضیح دادم و گفتم در تهران در خصوص ما از سوئیس استعلام شده و نتیجه مثبت بوده .

القصه ایشون هم که اینگار فهمیده بود باید چ کار مند شروع کرد به عکس گرفتن از ویزاهای ما و پرسیدن آدرس محل اقامت نا در اروپا و از همه مهمتر گرفتن برگه های تست کوید که نباید بیش از 72 ساعت از زمانش گذشته باشه.

ملت هم پشت سرما علاف شده بودند . بلاخره بعد از کلی دلهره و معطلی ما و کل صف مسافرا اجازه خروج از ترکیه رو هم به ما داند.

وارد هواپیمای استانبول به بازل شدیم .

در طول پرواز و حدودا بالای آسمان اتریش کمی وضع جوی هوا خراب شد که مجبور به بستن کمربندها شدیم ولی خداروشکر مشکل حادی ایجاد نشد.

ساعت 12 ظهر بلاخره به فرودگاه سوئیس رسیدیم .

در فرودگاه بازل فاصله گذاری اجتماعی شده بود و همه را در یک صف با فاصله زیاد و برگه تست کوید به دست به خط کردند.

بازهم در پاسپورت کنترل آنجا حساسیت روی ما زیاد شد و کلی معطل شدیم تا بلاخره وارد اروپا شدیم.

مامور گمرک آنجا سریعا از من سوال کرد چیز ممنوعی نداری که بخواهی اظهار کنی ؟ و بلافاصله گفت سیگار همراه نداری ؟

من که تجربه داشتم و می دانستم با اینها فقط باید صادق بود گفتم چرا ولی به تعداد مجاز .

به نشانه رضایت و تایید سری تکان داد و گفت چیز دیگری چی ؟ من گفتم مقداری هم آجیل و پسته برای سوغات آورده ام .

البته فکر کنم هنگام خروج باز از هواپیما تو دستگاه دیده بود و ما رو نشون کرده بود ببینه ما چ جوابی بهش میدیم . تا دید من بدون استرس و در عین خونسردی با صداقت جواب دادم به ما گفت بفرمائید و اصلا بارهای ما رو نگشت.

در فرودگاه من یک ماشین برای مدت 10 روز اجاره کرده بودم که برای تحویل گرفتن اون رفتیم که متاسفانه بدلیل کرونا و تعداد ما که 4 نفر بودیم و همچنین مشکل در کارت اعتباری من بهانه آورد که شما باید ماشین بزرگ بگیرید که به جای 120 یورو باید 400 یورو میدادم . من هم باهاش دعواکردم و نهایتا دست خالی برگشتیم .

مجبور شدم به یکی از دوستان زنگ بزنم که بیاد فرودگاه دنبال ما و مارو ببره.

قبلا در مورد فرودگاه بازل توضیح دادم در عکس ببینید اینطرف نرده ماشینها پلاک فرانسه هستند و آن طرف پلاک سوئیس

از اونجایی که واقعا من کارها رو به خدا واگذار می کنم ، بعدا متوجه شدم اگر ماشین می گرفتم بدلیل قرنطینه ای که در سفر به اروپا علی الخصوص فرانسه بود عملا امکان گشت و گذار در اروپا را نداشتم و بی خودی باید 10 روز هزینه ماشین پارک شده را فقط پرداخت می کردم.

در فرانسه فروشگاهها ساعت 10 صبح باز می شدند تا ساعت 12 و بعد از ظهر هم 14 تا 18 . بعد از ساعت 18 هم هرکسی تو خیابون بود جریمه می شد . (فرد جریمه می شد نه ماشین )

مثلا خودرو با 4 سرنشین 4 نفر جریمه می شدند.

در واقع مثل ژاپن شده بود بعد از ساعت 6 کشور خاموش می شد و هیچ کسی در شهر نبود و خیلی دق بود.

به همین منوال کمی در چند شهر فرانسه اعم از Dole , Dijon و … چرخیدیم تا به روز برگشت نزدیک شدیم .

متوجه شدیم که برای بازگشت هم باید تست کرونای 72 ساعته داشته باشیم . دنبال این بودیم که ببنیم کجا باید تست بدیم که دیدم داروخانه نزدیک محل اقانت ما روی شیشه نوشته بود تست Covid

به آنجا مراجعه کردیم و پاسپورتها را تحویل دادیم (شنیده بودیم در شهر بزرگ نزدیک تست کرونا مجانی هست) . خانمی که برای تست لباس مخصوص پوشیده بود آمد و پرسید اول کی تست میده که خانم و پسر کوچک من با ایشان رفتند و بعد از چند دقیقه بعد از گرفتن تست برگشتند .

متصدی داروخانه گفت نفری 35 یورو باید پرداخت کنید که جمعا برای 4 نفر میشه 140 یورو.

من بهشون گفتم ما توریست هستیم و این رقم برای ما زیاده ، ضمن اینکه بیمه مسافرتی هم داریم.

گفت بیمه رو ببینم ، من بیمه نامه را نشان دادم و ایشون گفت ما از این سر در نمیاریم به ما پرداخت کنید و برید ایران و پول رو از انها پس بگیرید.

من ار همونجا بلافاصله با بیمه تماس گرفتم و ایشون طبق معمول همه بیمه ها فرمودند تست کرونا تحت پوشش نیست و اگر شما بستری بشی بدلیل بیماری و در بیمارستان از شما تست بگیرند ما پرداخت می کنیم ولی برای سفر ما هزینه ای نمی دهیم و همانطور که انتظار می رفت ، بیمه نکرد حمایت !!!!

من که تقریبا اخلاق خارجی ها دستم اومده گفتم که بقیه تست نمی دهیم و تست همسر و پسر کوچکم رو هم کنسل کن !!!

ایشون گفت نمیتونم و کیت تست رو باز کردم .

یک اتفاق نادر در اون لحظه افتاد ، اون خانوم که اصرار ما رو دید شروع به زنگ زدن به بیمه اجتماعیشون کرد . فرض کنید مثلا زنگ زد تامین اجتماعی و شرایط ما رو توضیح داد و گفت توریست ها برای برگشت به کشورشان آمدند که تست کرونا بدهند و میگن هزینه هم نمیتونن پرداخت کنند .

در کمال تعجب بیمه گفت کارشون رو رایگان انجام بدین ما پول رو به حساب داروخانه واریز می کنیم.

پیش خودم گفتم ببین چطوری در کشور غریبه به توریست احترام میگذارند و بایک تلفن بدون هیچ بروکراسی اداری توسط شرکت بیمه یک خارجی غریبه رو تحت پوشش قرار می دهند !!

خلاصه من و پسرم هم رفتیم و تست دادیم و با برگه های تست برگشتیم خانه.

شب تلویریون آقای مکرون رو نشون داد و گفت کشور فرانسه پس فردا قرنطینه کامل میشه و تمام مرزها بسته میشه .

یعنی من اگر بلیط برای چند روز دیگه داشتم یا حتی بلیطم را کنسل می کردم یا زمانش رو عقب می انداختم مهمان دولت فرانسه بودم و اونجا در واقع گیر می اوفتادم !!!

خارج از شوخی سر بزنگاه در ایام کرونا با ویزای توریستی رفتیم اروپا و برگشتیم ایران و پشت سرما هم درهای اروپا بسته شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + ده =

پیمایش به بالا