خانه > سفر > ویزای ژاپن
ویزای ژاپن
نمونه ویزای ژاپن

ویزای ژاپن

ویزای ژاپن

تجربه ای از گرفتن ویزای ژاپن

دو هفته ای بود که بی دلیل هوس سفر به ژاپن کردم و متعاقب آن، یک شب اقدام به بازدید از سایت سفارت ژاپن و طبق روال بخش کنسولی و ویزا کردم .

در سایت سه نکته بود که همون اول توجه من رو به خودش جلب کرد، اول اینکه نوشته بود متقاضیان نیاز به دریافت وقت قبلی ندارند و می تو‌انند همه روزه از یک شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 تا 10:30 به سفارت مراجعه نمایند و دوم اینکه جدول تعطیلات رسمی سفارت رو کاملا درسایت قرارداده بو‌دند که چون تعطیلات آنها با ما فرق دارد یک وقت ایرانیها سرگردان و دچار اتلاف وقت نشوند و سومین نکته هم که از همه مهم تر بود هزینه ویزا رو نوشته بود مبلغ ۸۰ هزارتومان اسکناس رایج ایران که تا خورده و مخدوش نباشد.

همان سه نکته باعث شد که برای سفر ژاپن مصمم تر شده و جرقه اقدام برای دریافت ویزا در ذهنم زده شد.

بلافاصله مدارک مختصری ( البته در مقایسه با سفارتخانه های اروپایی و کانادا) که لیست آنها درسایت بود و ذیلا عرض می نمایم را آماده برای ارسال به دارالترجمه کردم.

مدارک مورد قبول سفارت باید به زبان ژاپنی یا انگلیسی باشد و کلیه مدارک فارسی نیز باید به انگلیسی ترجمه شده و حتما به تایید دادگستری برسند .

لیست مدارک موردنیاز:

  1. گذرنامه متقاضی ویزا
  2.  یک نسخه فرم تقاضای ویزا
  3. یک قطعه عکس سایز 4.5 در 4.5 با زمینه سفید
  4. كپي تمام صفحات شناسنامه متقاضي ويزا همراه با ترجمه انگليسي رسمي با تاييد وزارت دادگستري
  5. برنامه سفر با ذكر جزئيات به انگلیسی (با ذکر تاریخ ورود و خروج و برنامه روز به روز)
  6. رزرو هتل
  7.  گواهي اشتغال به كار با ذكر سمت، حقوق و موافقت با مرخصي (باذکر تاریخ)
  8. ريز كاركرد سه ماه آخر حساب بانكي )به زبان انگلیسی- سایز A4– حداکثر صادره در 5 روز اخیر)

سرانجام مدارک ترجمه و تایید شد و روز موعود فرارسید ، طبق نوشته روی سایت ساعت بازشدن سفارت ۸ صبح بود و بنده حدود ۷:۵۰ به سفارت رسیدم ، سفارت در خیابان مقدس اردبیلی و مقابل خیابان ثاراله قرارداشت ، یک ساختمان بسیار شیک و نوساز و ضمنا خیلی بزرگ .
چند دقیقه ای که منتظر شروع به کار سفارت بودیم کارمندان خارجی و ایرانی با ماشینهای شخصی و سیاسی به نظم و ترتیب خاصی جلوی درب پارکینگ قرار می گرفتند و پس از هماهنگی و احراز هویت وارد سفارت می شدند ، کثرت ماشینها و همچنین پرسنل هم برای من جالب بود.
راس ساعت ۸ صبح از بلندگوی کوچکی که روی کیوسک نگهبانی نصب شده بود، اعلام شد که نفر اول مراجعه کند.
من نفر سوم بود . زمانی که نوبت من شد به من گفتند علت مراجعه چیست و با کدوم قسمت سفارت کاردارم ، من اعلام کردم بخش کنسولی (ویزا) . از من کارت ملی و گوشی موبایل را البته بصورت خاموش خواستند . یک کارت گردن آویز مخصوص ملاقات کنندگان و یک کلید مربوط به باکسی که موبایل من در آن قرار داده بودند را به من دادند و تاکید کردند کارت را به گردن بیاندازم و همچنین یک برگه که در بالای آن شماره نوبت و فیلدهایی برای نوشتن اطلاعات فردی ، تاریخ مراجعه، شماره تماس و نوع ویزای درخواستی بود. کمی جلوتر درب ورودی بود که از داخل با دوربین کنترل می شد و مامورین امنیتی خودشان درب را از داخل باز می کردند و آنجا همون گیت سیکو‌ریتی ورود بود که با دستگاه xray و گیت فلزیاب و راکتهای دستی ردیاب مخصوص مراجعه کنندگان را بانهایت احترام بازرسی می کردند و پس از کنترل به سمت خروجی هدایت می کردند.
خروجی ۲ درب داشت که یکی به بخش کنسولی و دیگری به بخش فرهنگی سفارت منتهی می شد که پس از اعلام مامور کنترل توسط اپراتور درب مربوطه باز می شد.
در تمامی مراحل من مجذوب نظم ، انظبات و گردش کار منظمی و روتینی که برای مراجعه کنندگان تدارک دیده بودند شدم.

وارد بخش کنسولی شدم که شبیه الباقی سفارتخانه ها و یک چیزی تو مایه های بانکهای خصوصی ۴ ردیف صندلی انتظار و ۳ عدد باجه و دوعدد میز برای تکمیل فرمهایی که در بدو ورود در اختیارمان قرارداده بودند بود.

افسر خانمی که ایرانی هم بود شماره ها رو به ترتیب می خواند .
پس از اعلام شماره من ایشان مدارک را گرفت ولی پول را پس داد و در این مرحله دریافت نکرد ، نگاه سرسری به مدارک کرد و پرسید چرا ژاپن را برای سفر انتخاب کردم ، من هم به ایشان گفتم که تو برنامه سفر هام بوده و دلیل خاصی نداشته .

سپس به من اعلام کرد چند لحظه منتظر باشم تا مدارک را بررسی کنند.   چند دقیقه ای طول کشید و کسی هم در سایر باجه ها نبود ، سپس آن خانوم به همراه یک آقا برگشتند و خانوم مشغول بررسی پرونده نفر بعدی شد و آن آقا من رو صدا زد و کمی در خصوص کارم در اداره و شرکت پرسید و سپس فرم رسید گذرنامه را که داخل آن تاریخ مراجعه نیز ذکر شده بود به من داد.

من از ایشان پرسیدم که پول را باید به شما بدهم ؟ که ایشان فرمودند روزی که برای جواب می آیید همراهتان باشد.

نگاهی به فرم انداختم ، مجددا 2 نکته جالب نوشته بود 1- تاریخ جواب را یک هفته اعلام کرده بودند 2- نوشته بود در صورتی که با درخواست ویزا موافقت نشود مبلغی هم دریافت نمی شود ولی هیچ کدام از مدارک مسترد نخواهد شد.

ساعت جواب دهی سفارت جهت دریافت پاسپورت، روزهای يكشنبه الي پنجشنبه  از ساعت 15 الي 16 بود . بلاخره یک هفته گذشت و من راس ساعت 15 درب سفارت بودم و پس از طی تشریفات وارد شدم .

متاسفانه به آقایی که نفر جلویی من بود گفتند که با ویزای شما موافقت نشده و یک فرم را جهت امضا به ایشان دادند و پس از امضاء پاسپورت را تحویلش دادند، نوبت من شد و برگه رسید را از من گرفتند و پس از پیداکردن پرونده مسئول مربوطه گفت : “لطفا 88 هزار تومان بدهید”  متوجه شدم که با ویزا موافقت شده . مبلغ را دادم و یک رسید بابت وجه دریافتی و پاسپورت را تحویل من دادند .

رسید ویزای ژاپن
رسید دریافت وجه سفارت ژاپن

من هم نامه ای را از قبل خطاب به سفیر ژاپن در ایران آماده کرده بودم و بابت نظم و انضباط و برخورد های زیبا و همچنین مواردی که در بالا گفتم ، آماده کرده بودم و از ایشان خواستم که این نامه را تحویل سفیر دهد ، ایشان گفتند ما اجازه این کار را نداریم ولی جعبه ای برای این کار تعبیه شده است که شما می توانید نامه را در آن بیاندازید و سفیر شخصا آن را مطاله می کند.

مضمون نامه بدین شرح بود :


کنسول محترم سفارت ژاپن

باعرض سلام و احترام ، این متن برگرفته از احساسات قلبی من بوده و ربطی به درخواست ویزایی که دادم ندارد .

مدت مدیدی است اسم ژاپن به عنوان غول تکنولوژی و فناوری در جهان و خصوصا ایران پیچیده است و هر از چندگاهی چشمه هایی از تکنولوژی ، آداب و رسوم و فرهنگ ژاپنی ها از طریق اینترنت و شبکه های مجازی به چشمم می خورد . ولی دقیقا از زمانی که قصد سفر به ژاپن را کردم یعنی تقریبا ۲ هفته پیش تاکنون ، انگیزه پیداکردم که دقیق تر به ژاپن نگاه کنم ، چند نکته ساده توجه من راجلب کرد : اول اینکه در سایت سفارت ذکر شده متقاضیان بدون وقت قبلی می توانند مراجعه کنند و دوم اینکه مبلغ ویزا به صورت اسکناس و برمبنای پول ایران دریافت می شود .

بنده چون توریست هستم، ناگزیر به سفارت های زیادی در داخل و یا خارج از کشور مراجعه داشتم . گزینه بدون وقت قبلی باعث شده که مراجعین بدون استرس و بدون دغدقه مراجعه کنند و البته از همه مهم تر اینکه دست دلالان و بازار سیاه فروش وقت سفارت نیز در این مورد کوتاه می شود . همانگونه که اطلاع دارید سفارت آلمان وقت های 24 ماهه و سفارت های اروپایی از 3 ماه تا 1 سال وقت می دهند و این باعث بروز مافیایی به نام خرید و فروش وقت سفارت شده است . دوم دریافت مبلغ به ریال هست ، سفارتهای دیگر حتی کشورهایی که خودشان جهان سوم هستند و ارزش پول ملی اشان پایین است وجه سفارت را به ارز دلار یا یورو دریافت می کنند .

از همه مهم تر پس از تحویل مدارک به سفارت از من پول نگرفتند و گفتند روز جوابدهی ، این مهم ترین مساله ای بود که این سفارت را از دیگر سفارتخانه ها متمایز می کند ، و این بدین معناست که سفارت ژاپن فقط به منظور خدمت رسانی به متقاضیان فعالیت می کند و برخلاف دیگر سفارتخانه ها که با پروسه صدور ویزا تجارت راه اندازی کرده اند متمایز است . اکنون متوجه شدم که علم و تکنولوژی به تنهایی باعث پیشرفت یک کشور نمی شود ، بلکه فرهنگ غنی، مدیریت و سنت یک کشور اگر با تکنولوژی همزمان شود باعث شکوفایی می شود .

موردی که من همیشه برای دوستانم مثال می زنم : سونامی چندسال گذشته ژاپن بود که خیلی توجه من را جلب کرد . در رسانه ها اعلام شد، در حالتی که مردم سونامی زده، در رنج و قحطی بودند، از غارت و سرقت سوپرمارکتهایی که حتی درب و حفاظ نداشتند خودداری کرده و از همه مهم تر کیف پول و اشیاء قیمتی را که پیدا می کردند، بلادرنگ به پلیس تحویل می دادند و جالب توجه اینکه چند سال بعد شبیه همین اتفاق در آمریکا اوفتاد و مردم شروع به حمله به سوپر مارکتها و غارت مواد خوراکی کردند . آنجا بود که متوجه شدم  بین آمریکا و ژاپن به غیر از پیشرفت و تکنولوژی فرق دیگری نیز هست .

اکنون که به سفارت شما مراجعه کردم جهت بازدید از ژاپن مصمم تر شدم و امیدوارم که ویزا بگیرم و بتوانم اینهمه شکوه و عظمت را از نزدیک ببینم.

 باتشکر.


در مطلب بعدی سفرنامه ژاپن و مشاهدات خودم را از آنجا نقل می کنم

همچنین ببینید

ترکیه – گرجستان – ارمنستان

یک سفر 5 روزه به ترکیه و گرجستان و ارمنستان شهر زیبای باتومی گرجستان هدف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *