آشنایی با تکنولوژی ISDN

در گذشته تلفن ها همگی آنالوگ بودند و این یک عیب بسیار بزرگ بشمار می آمد, زیرا هنگام ارسال صدا بدلیل مشکلات سیم کشی و اتصالات نویز وارد مکالمه (خط) می شد و کیفیت را به شدت کاهش می داد.کدینگ دیجیتال راهی برای کد کردن صدا طراحی کرد .بنابراین شبکه های  (IDN = (Intgrate digital network   طراحی شدند و بنابراین تمام شبکه های تلفنی آنالوگ به تدریج به دیجیتال تبدیل خواهند شد. 

به عنوان مثال همگی سیستم تلویزیون آنالوک و دیجیتال را امروزه می شناسید در گذشته ای نه چندان دور بهترین آنتن ها را برروی بام نصب می کردیم و با کلی زحمت تصایر برفکی و سایه دار دریافت می کردیم ولی امروزه به لطف علم و تکنولوژی دیجیتال، در بعضی مناطق حتی بدون داشتن آنتن تصویری صاف و HD را شاهدیم.

 

  ISDN مخفف عبارت  Intergeated Service Digital Network می باشد و بعنوان یک  شبکه مخابراتی دیجیتال در جهان شناخته شده و به کار می رود .

 

با استفاده از ISDNامکانات جدیدی برای ارتباط دیتا نیز بوجود می آید اکنون پس از استفاده وسیع ISDN بصورت باند باریک ، زمان اجرای باند پهن ISDN براساس تکنیک [ATM 1]، فرا رسیده که بعنوان یک شبکه باند پهن جامع سرویسهای مخابراتی در نظر گرفته می شود . 

 

وضعیت امروزی در بسیاری از شرکتها ، نشان می دهد که تکنولوژی های مختلف شبکه مانند X.25 ،LAN معمول FODL , Token Ring Ethernet،  LAN های مبتنی بر ATM و نیز ISDN برای ارتباط دیتا  بکار برده می شود . ISDN می تواند در صورت اتحاد با شبکه های دیگر دیتا مزیتهای اضافی دیگری­راهم همراه داشته باشد .

 

    طرح ومفهوم ISDN برای ارتباط دیتا

 

 شبکه ISDNاز نظر کاربر یک شبکه ISDN باند باریک می باشد (N-ISDN) که هدف اصلی آن مجتمع نمودن سرویسهای گوناگون مخابراتی بصورت جامع در یک شبکه  می باشد . سابق بر این برای اجرای سرویسهای مختلف مانند ، انتقال دیتا ، مکالمات و غیره قاعدتا نیاز به شبکه های مجزای مخابراتی بود . در حال حاضر زمان اجرای باند پهن ISDN-B فرارسیده و باید بعنوان یک شبکه جامع سرویس دهی باند پهن بکار برده شود . باند پهن یقینا زیر ساخت مخابراتی (TC) و پردازش دیتا (DP) را کنار نخواهد گذاشت , بلکه آن را بصورت مطلوبی کامل خواهد نمود.

 

ویژگی های N-ISDN:

 

دیجیتال نمودن شبکه های تلفنی آنالوگ شرط اجرای ISDN بود . بنابراین ISDN بدنبال دیجیتال شدن شبکه های آنالوگ بوجود آمده است .هماننند شبکه های تلفنی آنالوگ در ISDN همچنین سوئیچینگ مداری  اجرا می گردد . در ISDN یک ارتباط انتها به انتهای  فیزیکی (ارتباط ISDN) در صورت لزوم بین دو ترمینال تشکیل می گردد . بدین طریق در واقع یک خط فیزیکی بین ترمینالهای مرتبط به یکدیگر ایجاد می گردد . این خط به هر یک از مراکز ISDN واقع در مسیر ارتباطی متصل می باشد و در طول مسیر ارتباط بطور ثابت به ترمینالهای مرتبطه اختصاص داده می شود . علاوه بر این ، در حین یک ارتباط ISDNموجود ، اطلاعات کنترلی (سیگنالیک) مربوط به ارتباط بین ترمینالهای مرتبطه بطور موازی (همزمان) ارسال می گردند . اطلاعات کنترلی ­را بطور کلی­ سیگنالینگ ­می­ نامند .

 

 هیچ ارتباط انتها به انتهایی بمنظور سیگنالینگ بین ترمینالهای مرتبطه ایجاد نمی گردد ، بلکه سیگنالینگ­ به صورت پیام های سازمان یافته براساس قاعده ارسال بسته ای            (Store & forward) از طریق ISDN ارسال می گردد . سیگنالینگ بین ترمینالها و مراکز تلفن محلی ISDN از طریق کانال D و سیگنالینگ بین مراکز تلفن ISDNاز طریق کانالهای سیگنالینگ مرکزی انجام می گردد .

 

از آنجائی که اطلاعات (دیتا)در مراکز تلفن ISDN با فر نمی شوند ،  لذا مدت زمانی دسترسی یک ارتباط ISDN مبنای محاسبه هزینه شارژ ارسال بدست آمده می باشد .  بنابراین هزینه ارسال در ISDN وابسته به زمان می باشد . از اینرو ISDNخصوصا برای ارسال فایل بسیار مناسب می باشد ،ISDN بعنوان شبکه ای برای ارتباط دیتا دارای سود و زیان خاصی می باشد .  

 

مضرات :

 

·                   هر دو ترمینال دیتا درگیر درارتباط باید با نرخ بیت یکسانی ارسال و در یافت نمایند .

 

·                   در صورت عدم استفاده از مالتیپلکسر ، فقط یک رابطه ارتباطی برای هر ارتباط ISDN امکان پذیر می باشد .

 

·                   هنگام خرابی یک ارتباط ISDN ، ارتباط دیتا قطع می گردد .

 

مزایا :

 

·                   از طریق ISDN یک ارتباط شفاف انتها به انتها ایجاد می گردد .(یعنی کلیه فرمت های مختلف دیتا می توانند ارسال گردند) 

 

·                   از طرف ISDN درخصوص پروتکل ارتباطی بکار برده شده چیزی اضافه نمی گردد (شفافیت پروتکل ) 

درواقع انتظار می رود که زمان جریان سیگنال روی یک ارتباط ISDN ثابت باشد.

 

بنده در حدود سال ۱۳۸۸ دوعدد خط ISDN جهت اداره ثبت نام و دریافت کردم که جهت اتصال آن به مرکز به مودمهایی به نام NT نیاز بود ، این خطوط برروی یک زوج سیم مسی برقرار می شد و امکان استفاده همزمان دوخط مکالمه و دیتا را فراهم می نمود در ذیل تصویر مودم را مشاهده می نمایید ، لازم به ذکر است این سیتم هنوز پابرحاست و درحال بهره برداری می باشد.

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Red Oranges Green Purple Pink

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction